Tanıtım

İlef Film Atölyesi, İlef’te kısa film, televizyon haberciliği, animasyon, görsel efekt ve tasarım alanlarında uygulamalı çalışmaların yapıldığı atölyedir.

Film Atölyesinde yürütülen çalışmalarda,  İletişim Fakültelerinde süregelen “kuramsal” ve “uygulamalı” eğitimlerden hangisinin öncelikli ve ağırlıklı olması gerektiği tartışmalarına bir yanıt olarak, “Pratiğin Teorisi” düşüncesini temel alan, yeni medya odaklı bir yapı oluşturulmuş, böylece “uygulama” ve “kuram” arasında bir köprü kurulmuştur.

Seçmeli ders olarak yürütülen Kısa Film Yapım Teknikleri I, Kısa Film Yapım Teknikleri I, Interaktif Belgesel, Stop Motion, Görsel Efekt ve Uygulamalı Televizyon Haberciliği eğitimleri İlef Film Atölyesinde gerçekleştirilmektedir.

Ahmet Taner Kışlalı Sanat Evi içerisinde konumlanan Film Atölyesinde beş kurgu odası, bir yeşil perde stüdyosu, bir sinema salonu, bir reji odası ve bir sergi alanı mevcuttur.  Her eğitim döneminde  öğrencilerin gerçekleştirdiği projeler için yaklaşık 900 malzeme tedariki (Ödünç Sistemi) sağlanırken, 7 kurgu ünitesi ve 11 film çekim seti (kamera, tripod, ışık, ses ekipmanı…) de kullanıma sunulmuştur.  Ayrıca öğrenciler ders kapsamı dışında yazdıkları senaryolar için de atölye hocalarına danışabilmektedir.

Öğrenci projelerinden örnekleri, atölyenin youtube kanalından takip edebilirsiniz (www.youtube.com/filmilef).

_DSC0224_DSC0624

_MG_0563IMG_4534

Haberler

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi