Tanıtım

İlef Film Atölyesi, İlef’te kısa film, televizyon haberciliği, animasyon, görsel efekt ve tasarım alanlarında uygulamalı çalışmaların yapıldığı atölyedir.

Film Atölyesinde yürütülen çalışmalarda,  İletişim Fakültelerinde süregelen “kuramsal” ve “uygulamalı” eğitimlerden hangisinin öncelikli ve ağırlıklı olması gerektiği tartışmalarına bir yanıt olarak, “Pratiğin Teorisi” düşüncesini temel alan, yeni medya odaklı bir yapı oluşturulmuş, böylece “uygulama” ve “kuram” arasında bir köprü kurulmuştur.

Seçmeli ders olarak yürütülen Kısa Film Yapım Teknikleri I, Kısa Film Yapım Teknikleri I, Interaktif Belgesel, Stop Motion, Görsel Efekt ve Uygulamalı Televizyon Haberciliği eğitimleri İlef Film Atölyesinde gerçekleştirilmektedir.

Ahmet Taner Kışlalı Sanat Evi içerisinde konumlanan Film Atölyesinde beş kurgu odası, bir yeşil perde stüdyosu, bir sinema salonu, bir reji odası ve bir sergi alanı mevcuttur.  Her eğitim döneminde  öğrencilerin gerçekleştirdiği projeler için yaklaşık 900 malzeme tedariki (Ödünç Sistemi) sağlanırken, 7 kurgu ünitesi ve 11 film çekim seti (kamera, tripod, ışık, ses ekipmanı…) de kullanıma sunulmuştur.  Ayrıca öğrenciler ders kapsamı dışında yazdıkları senaryolar için de atölye hocalarına danışabilmektedir.

Öğrenci projelerinden örnekleri, atölyenin youtube kanalından izleyebilir (www.youtube.com/filmilef), düzenlenen etkinlikleri Facebook ve Tweeter hesabından takip edebilirsiniz.

DSC00386

DSC00405

film Atölyesi Etkinlikleri

film_atolyesi soylesileri web poster webBu Bir Hitap Biçimi Değildir, 2012 yılında Hacettepe Üniversitesi’nden beş sanat öğrencisinin bir araya gelerek kurduğu UyumlulukModu Sanat Kolektifi’nin yapmış olduğu ikinci resim-heykel sergisidir. Tuval üzerine yağlıboya, kağıt üzerine akrilik ve mürekkepli kalem, enstalasyon ve baskı resim gibi farklı tekniklerin uygulandığı çalışmaları içeren sergi; mitosların kolekif bellekteki birikimlerini teorik,psikolojik ve güncel alanlarda bir araya getirmeyi hedef almıştır. Mitler, kabile, şehir veya millet gibi kültürel kurumları evrensel gerçekliklere bağlayarak kontrol altında tutabilir. Kişilerin toplum bilinci konusunda mitoslar, birleştirici ve bağlayıcılık rolünü bin yıllardır oynamaktadır… Ve her çağın, o çağın içerisindeki her topluluğun kendi ihtiyaçlarıına göre evrilir. Mitler hiçbir zaman stabilize bir olgu haline gelmemiştir; tüm kültürler kendi dinleri, kahramanları, tarihleri ve benzeri unsurlara ilişkin anlatıları barındıran mitlerini zamanla geliştirerek var etmişlerdir. Farklı coğrafyalarda,kültürlerde isimler ve detaylar değişse bile temel kurgu hep aynıdır. İçerisinde bulunduğumuz 21.yüzyılda, hemen hemen her şey ATM, maaş çeki,diploma,”adalet” gibi kavramlarla beraber nefes alıp verirken modern insan için mitler semboliktir ve kolektif belleğin neredeyse tamamına egemendir. Bu sebeple, mitosların ufak imgeleri dahi bizlere derin zihin sıçramaları yaşatmaktadır. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi içerisinde bulunan Ahmet Taner Kışlalı Sanatevi’nde 15 Ocak 2014 tarihinde açılacak olan sergi 25 Oca 2014 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Bengisu Suğür
Cemil Toprak
Ceren Gürçay
S. Mert Genççınar
Öner Gökçeoğlu

 

 

film_atolyesi_dijital_oyun_ve_sinema_web

film_atolyesi_dijital_oyun_ve_sinema_web

senaryo calistay atolye web

stop motion salıstay web

Haberler

Ekip

Fotoğraf İsim / Soyisim Dönem
Emre Bir
Emre Berkay Deniz
Ezgi Semiz Harika
Mert İnan
Nuran Kısı
Emine Yörükoğlu
Muhammed Raşit Memiş
Kerem Can Özer
Zafer Can Uğurhan
İbrahim Yorulmaz

Mezunlar

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi