Tanıtım

Fakültemizin uygulama gazetesi olan Görünüm, 1981 yılında basılan ilk sayısından bu yana, İlef’te verilen kuramsal eğitimin uygulamaya döküldüğü en önemli mecralardan biridir.

 

Görünüm‘de gönüllü olarak çalışan  öğrencilerimiz, haber toplama ve yazma pratiğini geliştirecek tüm faaliyetleri  yürütmektedir. Gazetemizde öğrencilerimizin etkinlik izlemek, araştırma dosyası hazırlamak, alandan haber  toplamak gibi bütün muhabirlik süreçlerini deneyimlemesi hedeflenmektedir.

 

Öğrencilerimizi gelecekteki mesleklerine en hazır şekilde mezun etmek ve medya alanına nitelikli gazeteciler kazandırmak, en büyük amacımızdır.

 

Bağımsız bir haber atölyesi olan Görünüm, etkinliklerini kendisine ait haber merkezinde yürütmektedir. Gazeteciliğin tüm uygulama alanlarında yetkin mezunlar verebilmek amacıyla çalışmalarını sürdüren gazetemizde, haber, röportaj, makale gibi metin çalışmalarının yanı sıra haber fotoğrafçılığı, yayın tasarımcılığı, internet haberciliği konularında da uygulamalar yapılmaktadır.

 

Bugün itibariyle biri özel sayı olmak üzere toplam 118 sayı çıkan Görünüm,  şu anda medyada çalışan pek çok başarılı ismin ilk ürünleriyle doludur. Bu isimlerden kimi yazarlığa, kimi fotoğrafçılığa, kimi muhabirliğe, Görünüm’de başlamıştır.

 

Görünüm, gorunumgazetesi.net adresinden gerçekleştirdiği yayınla da habercilik etkinliklerini günümüz yayıncılık eğilimlerine paralel biçimde genişletmiştir. Ayrıca sosyal medya hesaplarından da habercilik faaliyeti yürütülmektedir.

 

Görünüm Haber Atölyesi, başta Gazetecilik bölümü olmak üzere fakültemizin bütün öğrencilerine açıktır.

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi