Tanıtım

Ilef Film Lab provides practical studies in the fields of short film, TV journalism, animation, visual effects and design.

For the studies within Film Lab, as a response to the continuing debates within Communication Faculties about whether “theoretical” or “practical” training should be prioritized and valued, a structure is formed which is based on an idea of “Theory of Practice” and focuses on new media. Thereby a bridge is established between “practice” and “theory”.

Elective courses of Short Film Productions Techniques I, Short Film Productions Techniques II, Interactive Documentary, Stop Motion and Visual Effects, TV Journalism in Practice take place inside Ilef Film Lab.

Inside Film Lab, which is located within Ahmet Taner Kışlalı Art House, there are five editing rooms, a green screen studio, a control room and a display area. For the projects accomplished by students, in each semester, approximately 900 procurements of material (Borrowing System) and also 7 editing units are provided and 11 film shooting sets (camera, tripod, lighting and sound equipment) are ready for use. Students can also consult their workshop teachers for the scripts they write outside the scope of the course.

You can watch from the youtube channel (www.youtube.com/filmilef) samples from student projects and follow the events from the Facebook and Twitter accounts. 

“PANİK” ADLI KISA FİLM PROJESİ AFAD’DAN DESTEK KAZANDI

AFAD_proje_ekibi2

 

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı AFAD tarafından  düzenlenen “Afete Hazır Türkiye, Afete Hazır Gençler”  konulu kısa film destek programına Fakültemiz adına katılan “Panik” adlı proje, seçici kurul tarafından desteklenmeye değer bulundu.

 

Proje yürütücülüğünü Film Atölyesi bünyesindeki “Senaryo Çalışma Grubu”ndan Laçin Nisbet ile Anıl Müfreze’nin yaptığı  kısa filme böylece 3500 TL’lik bir destek sağlanmış oldu.

 

Türkiye’nin çeşitli yüksek öğrenim kurumlarından toplam 67 projenin başvurduğu programda 24 proje desteğe hak kazandı. Fakültemiz programa 5 proje önerisiyle katılmıştı.

 

“Afete Hazır Türkiye” hedefiyle yola çıkan AFAD, bu yıl, yaşanma sıklığı ve neden olduğu zararlar bakımından en büyük afet riskini oluşturan depremi konu olarak seçti. Depremle birlikte yaşama bilgisinin ve farkındalığının artırılması amacıyla başlatılan kısa film destek programı, özellikle gençlerimizin dikkatini çekmeyi ve bilginin hızla paylaşılarak çoğalmasını hedefliyor. Program çerçevesinde üretilecek kısa filmlerin deprem gerçeği hakkında tanıtım veya bilgilendirmenin yanında sanatsal bir değere ve insan odaklı bir anlatıma sahip olması bekleniyor.

 

Fakülte olanakları ve ekibi dışında, profesyonel desteğin de alınacağı film, AFAD’ın düzenleyeceği özel bir program kapsamında 17 Ağustos 2014 tarihinde izleyiciler ile buluşacak.

Fakültemiz Öğrencileri 20 Filmle Akdeniz Üniversitesi 5. Kısa Film Günlerinde

afis

Fakültemiz öğrencileri, Akdeniz Üniversitesi 5. Kısa Film Günlerine filmleriyle birlikte konuk olacaklar.

9-13 Mart 2015 tarihleri arasındaki Kısa Film Günlerini Akdeniz Üniversitesi Sinema Topluluğu düzenliyor.

Amacını sansüre karşı özgürlüğün yer aldığı, herkesin emeğini herhangi bir karşılığı olmadan paylaşabileceği, düşüncelerin yarıştırılamayacak kadar bireye özgü olduğu ve özgünlüğün paylaşılarak güzelleştirileceği şeklinde ortaya koyan topluluk her yıl çok sayıda üniversite öğrencisini bir araya getiriyor.

Kısa Film Günlerine, Fakültemiz 20 stop motion film ile katılacak. Filmleri üreten öğrencilerimiz de gösterimde yer alacak, deneyim ve bilgilerini diğer öğrencilerle paylaşacaklar.

Ekip

Mezunlar

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi