Tanıtım

Radyo Atölyesi, Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü, Radyo ve Televizyon Ana Bilim Dalı içinde yer alan, öğrencilerin radyo derslerinin uygulamalarını yaptığı ve aynı zamanda Ankara Üniversitesi Radyosu’nun yayınının gerçekleştiği Esin Öngören Stüdyolarının yer aldığı atölyedir.

Ankara Üniversitesi Radyosu, 8 Mayıs 1982’de kapalı devre yayını ile başlar. 22 Kasım 1994’te İletişim Fakültesinin 30. kuruluş yıldönümü kutlamaları sırasında düzenlenen bir törenle FM 97.5’den, Radyo Radyo adıyla gerçekleştirilen deneme yayınına başlanır. 100 Watt’lık verici ile günde 5 saat yayın yapan Radyo Radyo, İletişim Fakültesi’ndeki eğitim ihtiyaçlarına yanıt vermesine karşın yasal ve teknik sıkıntılarla kesintiye uğrar.

Radyo Radyo’nun macerası, Ocak 1998’de FM 105.8 frekansıyla devam eder. 24 saat yayına ulaşan radyoda günde üç kez haber bülteni, söz ve müzik programları da yer almıştır. Yabancı müzik yayınına ağırlık verilen radyo, kısa sürede üniversite gençliğinin ve Ankara’nın en sevilen radyoları arasına girmeyi başarır.

Radyo Radyo, süregelen sorunlar yüzünden düzenli yayına geçme konusundaki sorunları nihayet aşarak, 8 Mayıs  2005’de FM 91.0 frekansından Radyo İlef adıyla yeniden yayınına başlar.

Ankara Üniversitesi Radyosu, Ankara’da  RTÜK tarafından frekans tahsis edilmiş tek üniversite radyosu olarak düzenli yayınını sürdürmektedir.

Ankara’da karasal, 90’a yakın ülkede ise internet üzerinden dinlenebilen ve geniş repertuarıyla her geçen gün yeni dinleyicileri selamlayan radyomuz, yayınını İletişim Fakültesi Radyo Atölyesindeki stüdyolarından gerçekleştirmektedir.

Haberler

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi