10 Temmuz 2014

Uygulama gazetemiz GÖRÜNÜM, Soma Özel Sayısı çıkardı. Soma’da 13 Mayıs’ta meydana gelen patlamada, resmi açıklamalara göre 301 işçi hayatını kaybetmişti. Olayın duyulmasının ardından GÖRÜNÜM muhabiri beş öğrencimiz Soma’ya giderek yerinde araştırma yaptı. Üniversitemizin Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ve Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Mezunları Vakfı’nın (İLEV) desteğiyle Soma’ya giden muhabirlerimiz bir yandan maden bölgesindeki arama-kurtarma faaliyetlerinden ve şehir merkezindeki gelişmelerden anlık haber ve fotoğraf geçti, diğer yandan da kurtulan işçilerle ve ölen işçilerin yakınlarıyla söyleşiler yaptı.

Muhabirlerimizin bölgede bulunduğu üç gün boyunca, Ankara’daki büromuzda da 10’a yakın öğrencimiz çalıştı. Buradaki GÖRÜNÜM muhabirleri de Ankara’daki gelişmeleri takip etti ve Soma’dan gelen haber akışını yönlendirdi. Her iki ekip de gün sonlarında değerlendirme toplantılarıyla topladıkları verileri değerlendirdi ve bir sonraki güne hazırlık yaptı.

O sıcak günlerde 300’e yakın anlık haber geçen öğrencilerimizin haber ve fotoğrafları ulusal basın tarafından da kullanıldı. GÖRÜNÜM çalışanı öğrencilerimiz ayrıca, bir de Soma Özel Sayısı çıkardı. Toplam 12 sayfa çıkan sayımızda hemen hepsi muhabirlerimizin özel çalışması olmak üzere, 18 öğrencimizin imzasını taşıyan 21 haber ve söyleşi bulunuyor.

Etiketler:

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi