11 Ekim 2015

10 Ekim’de Ankara’daki “Emek Barış ve Demokrasi Mitingi”nde gerçekleştirilen menfur saldırı sonrasında yaşamını yitirenlerin acısını yüreğimizde hissediyoruz. Tarihimizin en kanlı terör saldırısını “barış” temalı bir etkinliğin hemen öncesinde yaşamış olmak üzüntümüzü binlerce kez katlıyor.  Kimler yaptı, önlenebilir miydi, bundan sonrakiler önlenebilir mi? Bu soruların yanıtı şimdilik yok, ve maalesef önceki tecrübelerimiz bu soruların tümünün yanıtlarının olmayabileceğini de gösteriyor. İşin acı ve kaygı verici tarafı da bu belki.

Sorumluları sorumluluklarını yerine getirmeye davet etmek bile, sıradan ve anlamını yitirmiş bir söze dönüşmeye başladı. Tek umut, hepimizin ortak akıl çevresinde bir araya gelip, karşılıklı anlayış içinde bir arada yaşama irademize sahip çıkmamızdır. Demokrasi bir kuşun kanadında nazik ve kırılgan; ama o kuşun kanadında, yukarıdan hepimize ulaşan bir ışık gibidir. Aydınlığından istifade etmek için, onu korumak ve yüceltmek hepimizin ortak sorumluluğudur.

Öğretim elemanlarından çalışanlara, öğrencilerden mezunlara kadar, bütün İLEF’lilerin, sözlerimin ifadede yetersiz kaldığı duygularıma katıldığına dair inancım sonsuz. Yaralılara acil şifa dilerken, yaşamını yitirenlerin aziz hatıralarına saygılarımı sunuyorum.

Prof. Dr. Abdülrezak Altun

Dekan Vekili

Etiketler:

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi