28 Eylül 2015

Londra merkezli The Economist dergisinin ve The Baltimore Sun’ın editoryal karikatüristi Kevin Kallaugher, İLEF’e konuk oluyor. 6 Ekim’de saat 14.00’de ATAUM’da konuşma yapacak olan dünyaca ünlü karikatürist Kevin Kallaugher’in karikatürleri, The Sun ve The Economist’teki çalışmaları Le Monde, Der Spiegel, Pravda, Krokodil, Daily Yomiuri, The Australian, The International Herald Tribune, The New York Times, Time, Newsweek, U.S. News and World Report ve The Washington Post da dahil olmak üzere dünya çapında 100’ün üzerinde gazete ve dergide yayınlanmıştır.

Kevin çalışmalarıyla, Avrupa Basın Karikatürleri tarafından verilen Avrupa Yılın Karikatürü  2014 Büyük Ödülü de dahil olmak üzere birçok ödül almıştır. Ödüllerini, 2005 yılında, Almanya’nın Landau şehri tarafından verilen Nast Ödülü. 2004 yılında, Büyük Britanya Siyasi Karikatür Topluluğu tarafından verilen “Gillray Goblet” yılın karikatürü ödülü. 1999, 2002, 2005 ve 2014 yılında, Amerika Denizaşırı Basın Kulübü Thomas Nast Ödülü. 2002 yılında, Ulusal Basın Vakfı Berryman ödülü. 1996 yılında İtalya’nın Pisa şehrinde düzenlenen Uluslararası Hiciv Festivali’nde Grafica Internazionale Ödülü. 1990’da Budapeşte’de Nükteli Dünya Uluslararası Karikatür Festivali’nde En İyi Editoryal Karikatür Ödülü ve 1982’de Büyük Britanya Karikatüristler Kulübü tarafından takdim edilen Yılın Karikatüristi Ödülü, sayabiliriz.

Ayrıca Kal’in kapsamlı The Economist portfolyosunda 4000’in üzerinde basılı karikatür, 140 kapak çizimi, 2008 yılında çıkardığı küresel maddi kriz konulu masa oyunu “Credit Crunch”, ve 3 adet ödüllü duvar takvimi de bulunmaktadır.

25’in üzerinde ülkede gündem, hiciv, karikatür ve ifade özgürlüğü hakkında izleyicilere hitapeden, rağbet gören bir konuşmacı olan Kal, Bermuda’daki Marsterworks Müzesi’nde 3 ay boyunca Misafir Sanatçı olmanın yanı sıra, 2012 Pulitzer Ödülleri’nde jüri üyesi olarak görev almıştır.

Etiketler:

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi