22 Mayıs 2018

İlki 2000 yılında gerçekleştirilen ve İLEV olarak 2003 yılından bu yana aralıksız düzenlediğimiz, Meslekte 50 yıl Onur Günü’nün bu yıl onyedincisini gerçekleştireceğiz.

İletişim alanına giren mesleklere yarım yüzyıldan fazla emek vermiş ustalar ve İletişim Fakültemizin uygulamalı atölyelerinde gösterdikleri başarı nedeniyle emek ödülü vereceğimiz öğrencileri ağırladığımız  Meslekte 50 Yıl Onur Günü etkinliğini bu yıl 25 Mayıs 2018 Cuma günü düzenlenen törende ağırlayacağız.

25 Mayıs 2018 Cuma günü saat 17:30’da başlayacak törende önce, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin uygulama atölyelerinde üstün başarı gösteren ve hocaları tarafından öğrenci emek ödülü ile ödüllendirilmesi önerilen öğrencilere plaketleri verilecek. Ardından, iletişim alanına giren meslekleri sağlığımız elverdiği oranda ömür boyu sürdürdüğümüz gerçeğinden hareketle, çalışmaya 1968 yılında başlamış ve mesleklerinde 50 yılı geride bırakan ustalara öğrenciler tarafından plaket ve çiçekleri sunulacak.

Törenin ardından topluca, Gazeteciler Cemiyetinin Üsküp Caddesi No: 35 adresindeki merkezine geçilecek. Burada Cemiyet Başkanı Nazmi Bilgin’in hoş geldiniz konuşmasının ardından, ikram gerçekleştirilecek.

Törene katılacak ustalar

Meslekte 50 Yıl Onur Günü etkinliği için katılacağını bildiren ustalar ve özgeçmişleri şöyle:

A. Yener Özkesen (1943)

Ege Üniversitesi Basın Halkla İlişkiler ve Ankara Üniversitesi İktisat Fakültesinde eğitim gördü. Dünya Gazetesinin kuruluşunda görev aldı. Ekonomik Çözüm Gazetesinin kuruculuğunu yaptı. Halen yayın hayatına devam eden Ekonomik Gündem Gazetesinin kurucusu ve imtiyaz sahibidir. Meslek hayatı süresince İzmir Gazeteciler Cemiyeti Hasan Tahsin Ödülü (Başarılı Gazeteci Ödülü) başta olmak üzere çok sayıda ödül aldı.

Abdi Pehlivan (1939 • Sivas)

1950 yılında Güneş Matbaacılık’ın yayın organı olan Zafer Gazetesi’nde mesleğe başladı. Türkiye Gazeteciler Sendikası’nda 14 yıl yönetim kurulu üyeliği ve mali sekreterlik görevlerini yürüttü. 1972 yılında Selam Gazetesi’ni yayın hayatına geçirdi. Yeni adı Sonsöz olan aynı gazetede hâlâ mesleğe devam ediyor.

Aykut Ünker (1953 • Mardin)

Lise yıllarında Sofya’da düzenlenen bir yarışmada “Genç Ressamlar Dünya Birinciliği” ödülünü aldı ve burada açtığı resim sergisi ile yurt dışında ilk resim sergisi açan “Çocuk Türk Ressamı” unvanını elde etti. Fransa Cumhurbaşkanı De Gaulle’den Fransa bursu alarak iki yıl Fransızca öğrendi. 1969 yılında dönemin Başbakanı Süleyman Demirel’den devlet bursu aldı. 1968 yılında amatör muhabir olarak Son Havadis, Cumhuriyet, Milliyet, Günaydın gazetelerinde çalıştı. Uzun yıllar Hürriyet ve Dünya gazetelerinde ressam, grafiker ve muhabir olarak görev yaptı. 1994 yılında emekli oldu. Frankfurt’ta resim sergisi açtı. “Sultanların Ressamı” unvanını aldı. 70’li yıllarda Maltepe’de bir sokağa “Ressam Aykut Ünker Sokağı” adı verildi. Sürekli Basın Kartı sahibi olan Aykut Ünker’in Gazeteciler Cemiyeti ile Basın Konseyi üyelikleri de bulunuyor ve Önce Vatan Gazetesi’nde köşe yazıları yazmaya devam ediyor.

Binnaz Gürdil (1940 • Çanakkale)

1967 yılında Bugün Gazetesi’nde muhabir olarak göreve başladı. Sırasıyla Bugün, Hür Anadolu, Başkent, Saklambaç ve Adalet gazetelerinde çalıştı. “Güzellik Soygunu” adlı çalışmasıyla Türk Basın Birliği tarafından başarı ödülüne layık görüldü. Halen 24 Saat Gazetesi’nde köşe yazarı olarak çalışma hayatına devam ediyor.

Bora Uçar (1943 • Malatya)

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. 1968 yılında henüz öğrenciyken göreve başladığı TRT’de yapımcılık ve yönetmenlik yaptı. TRT İzmir Televizyonu’ndan 2008 yılında emekli oldu.

Emin Karaca (1949 • Denizli)

1968 yılında Babıali’de gazeteciliğe başladı. 1980’li yılların sonundan itibaren tüm zamanını yazmaya ayırdı. Radikal Gazetesi ve Bizim Gazete’de köşe yazıları kaleme aldı. Aralarında 1993 Musa Anter Gazetecilik Yarışması’nda birincilik olmak üzere pek çok yarışmada köşe yazarı olarak ödüle layık görüldü. Edebiyat-ı Cedide’nin Felsefesi (1989), Ağrı Eteklerinde İsyan (Dördüncü Basım, 2013) başta olmak üzere çok sayıda kitabı yayımlandı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi ve Sürekli Sarı Basın Kartı sahibi.

Ercan Doğu (1951 • ?)

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden (Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi / Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksekokulu) mezun oldu. Meslek hayatına 1973 yılında Bağ-Kur Genel Müdürlüğü’nde başladı. 2016 yılında İzmir Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler İl Müdürlüğü’nden emekli oldu. 1968-1971 yılları arasında Çanakkale’de yayımlanan Devrim Gazetesi’nde köşe yazarlığı ve muhabirlik yaptı. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde ders verdi.

Erdoğan Varol (1946 • Akhisar)

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksekokulu’ndan 1969 yılında mezun oldu. 1968 yılında Ankara’da Ulus Gazetesi’nde stajyer olarak mesleğe başladı. 1978-1988 yılları arasında Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı yaptı. 2005 yılında TRT’den emekli oldu. İLEV’in kurucuları arasında yer aldı. Halen Datça Havadis Gazetesi’nin yayın kurulu üyeliğini ve Knidos Dostluk, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’ne başkanlığını yürütüyor.

Hüsnü Arıkan (1945 • Eskişehir)

Gazeteciliğe öğrenim yıllarında İstanbul’da yayınlanan “İşçi Postası” gazetesinin Eskişehir muhabiri olarak başladı. Ardından 1965 yılında Ankara’da yayınlanan “Yeni Tanin” gazetesinde muhabir olarak görev yaptı. 1967 yılında Eskişehir İstikbal Gazetesinde profesyonel gazeteciliğe başladı. 1973 yılında “Sonolay” gazetesini yayınladı. 1989-1994 yılları arasında Dünya Gazetesi Eskişehir Büro şefi olarak görev yaptı. Eskişehir’de çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı ve yayın danışmanlığı yaptı. 13 yıl TRT Eskişehir Muhabirliği görevini yürüttü. TGS Genel Merkez Yönetim Kurullarında görev aldı. Eskişehir Büyükşehir Meclis Üyeliği ve Meclis Başkanlığı görevlerini yürüttü. Meslek yaşamına Milli İrade Gazetesinde devam ediyor.

İsa Okutan (1946 • Konya)

1968 yılında, TRT Ankara Televizyonu’nda göreve başladı. Kurum içi sınavlarla önce kamera asistanı, ardından kameraman ve başkameraman olarak görevini sürdürdü. 1982 yılında kurumdan ayrılarak AVA Haber Ajansı’nı kurdu. 2011 yılında TRT’den emekli oldu. Son altı yıldır Kün Medya Yapım Şirketi’nde koordinatörlük ve yönetmenlik görevlerini yürütüyor.

Kemalettin Bereket (1939 • Rize)

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Tekniker ve Yüksek Teknikerler Birliği Genel Başkanlığı yaparken 1960 yılında Türkiye Tekniker Haberleri Aylık Dergisi’ni çıkararak gazeteciliğe başladı. 1971 yılında Türk Basın Birliği üyesi iken Basın Konseyi ikinci başkanı seçildi. 1979 yılında UNESCO’nun Enformasyon Komitesi Raportörlüğü görevini yürüttü. Kamu kurum ve kuruluşlarında müşavirlik ve danışmanlık görevlerinde bulundu. Halen Ankara Gazeteciler Cemiyeti Üyesi ve Anıtlar Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerini yürütüyor.

Kenan Seven (1944 • İzmir)

1968 yılında Hürriyet Gazetesi Haber Ajansı İzmir Bürosu’nda gazeteciliğe başladı. Günaydın Gazetesi’nde 25 yıl çalıştıktan sonra emekli oldu. 1984 yılından itibaren 10 yıl İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı. 1993 yılında emekli olduktan sonar Bayındır Holding İzmir Bürosunda 10 yıl boyunca basın danışmanlığı yaptı.

Mehmet Gündüz (1947 • Elazığ)

TRT bursuyla İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu’nda okudu. 1968 yılında Ankara Radyosu’nda çalışmaya başladı. Daha sonra İstanbul’a yerleşerek reklamcılık alanında çalışmalar yürüttü.

Neşe Bilginer (…• ?)

1967 yılında TRT İzmir Radyosu’nda prodüktör olarak mesleğe başladı. 1975 yılında TRT İstanbul Radyosu’na atandı. 1991 yılında TRT İstanbul Televizyonu’nda prodüktör yönetmen olarak devam etti. 2008 yılında emekli oldu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi ve Sürekli Basın Kartı sahibi olan Bilginer, kariyeri boyunca pek çok ödülün de sahibi oldu. Çeşitli üniversitelerde konuk öğretim elemanı olarak ders verdi. Halen Tüm Radyo Televizyon Çalışan ve Emekliler Derneği (TRTÇED)’in genel sekreterliğini sürdüren Neşe Bilginer’in mesleki anılarını içeren “Dikkat Yayındayız” adlı bir de kitabı bulunuyor.

Nevzat Yılmaz (….• Trabzon)

1968 yılında mesleğe başladı. İleri Gazetesi, İkbal Gazetesi, Son Haber gazetelerinde çalıştı. Meslek hayatı süresince çok sayıda ödül aldı. Basın ve iletişim konularında konferanslar verdi. Trabzon Haber Gazetesi sahibi ve aynı zamanda Anadolu Basın Birliği ile Anadolu Radyo ve Televizyon Yayıncılar Birliği’nin kurucu üyesi. Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcılığı ile birlikte aktif olarak mesleğini sürdürüyor.

Osman Hakan Kiracı (1951 • Yozgat)

Gazetecilik mesleğine lise yıllarında duvar gazeteciliği ile başladı. 1968 yılında Babıali’de Sabah, Tercüman, Milliyet gazeteleri ile Türk Haberler Ajansı, Anadolu Ajansı ve Hürriyet Haber Ajansı’nda görev yaptı. Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti başta olmak üzere benzeri basın kurum ve kuruluşlarından yirmi ayrı basın başarı ödülü aldı. 1990 yılında Gazeteciler Cemiyeti tarafından son 10 yılın en başarılı gazetecileri arasında sayıldı. 1974 yılından itibaren yayımını başlattığı Yozgat Gazetesi’nde mesleğini sürdüren Osman Hakan Kiracı, aynı zamanda kurucusu olduğu Yozgat Gazeteciler Cemiyeti’nin yönetim kurulu başkanlığı ile birlikte Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Koordinatörlüğünü de yapıyor. Sarı Basın Kartı bulunuyor ve Yozgat Gazetecilik, Matbaacılık, Reklamcılık ve Medya Hizmetleri LTD. Şirketinin hem sahibi hem de genel yayın yönetmenliğini sürdürüyor.

Osman Nuri Üntürk (1944 • ? )

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. 1972 yılında Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nde mesleğe başladı. 1992 yılında Basın Yayın Dairesi Başkanlığı görevine atandı. Basın İlan Kurumu Genel Kurul Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2009 yılında emekli oldu. Ankara Gazeteciler Cemiyeti üyesi.

Ömür Olgundemir (1942 • Eskişehir)

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 1966 yılında fakülte son sınıftayken muhabir olarak Dünya Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nı izleyen gazeteciler arasında yer aldı. Türkiye’nin ilk Kadın Harp Muhabiri unvanı bulunuyor.

S. Ergin Sanver (1944 • Adana)

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Eğitimine devam ederken Türk Haberler Ajansı’nda mesleğe başladı. Hayat Spor Gazetesi’nde Türk futbol takımları ile ilgili röportajların yanı sıra sporun diğer dallarına dair haberler de yaptı. Türk Spor adlı derginin yayınlanmasında yayın müdürü olarak görev aldı. 1984 yılında çalışmaya başladığı Günaydın Gazetesi’nde Yurt Haberleri Servisi Yöneticisi ve Yazı İşleri Müdürü olarak çalıştı. Emekli olduktan sonra Türkiye Gazetesi’nde spor yazarlığına devam etti. Halen Fenerbahçe Dergisi’nde çalışıyor.

S. Yılmaz Şerefhan (1941 • ?)

Eğitimini Ankara’da tamamladı. Okul yıllarında mahalli gazetelerde muhabirlik yaptı. 1961 yılında İnkılap Gazetesi’nde muhabir olarak mesleğe başladı. 1983 yılında Hâkimiyet Gazetesi Ankara Temsilciliği görevini yürüttü ve gazetede muhabirlik ve yazarlık yaptı. 1988-2005 yılları arasında Ankara, İstanbul ve Anadolu Gazete Sahipleri Sendikası Başkanlığı görevini yürüttü. 2002 yılında Gazete Ankara’nın yönetim kurulu başkanlığını yaptı ve gazetede köşe yazıları yazdı. Meslek hayatı boyunca birçok projede yer aldı ve çok sayıda ödül kazandı. Sürekli Basın Kartı sahibi.

Taylan Erten (1942 • Konya)

İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Galatasaray Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Gazeteciliğe 1968 yılında Ankara’da Yeni Gün Gazetesi’nde başladı. Ajans TÜBA, Aydınlık, Politika, Yeni Asır gazetelerinde çalıştı. 1975-1980 yılları arasında kamu kurum ve kuruluşlarında basın danışmanlığı ve üst düzey yöneticilik yaptı. 1981-1985 yılları arasında Dünya Gazetesi’nde muhabir ve istihbarat şefi olarak, 1986 yılından itibaren de Ankara temsilcisi ve İç Anadolu bölge koordinatörü olarak görev yaptı. 1987 yılında Ekonomi Muhabirleri Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı ve iki dönem yönetim kurulu başkanlığı görevini yürüttü. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde bir dönem ekonomi gazeteciliği dersleri verdi. Halen Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Ankara temsilciliği görevini yürütüyor.

Uzman S. Sağlık (1940 • Kilis)

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nden mezun oldu. Hürriyet ve Milliyet gazetelerinin çeşitli bölümlerinde çalıştı. Milliyet Gazetesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevini yürütürken “Türkiye Liseler Arası Müzik ve Halk Oyunları Yarışması”, “Milliyet Karacan Yazı Yarışması”, “Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Yarışması” başta olmak üzere çok sayıda yarışma düzenledi. Otuz yılda biriktirdiği “Halk Bilim” arşivini İzmir 9 Eylül Üniversitesi’ne bağışladı.

Üstün Tuncer (1952 • Kayseri)

Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldu. Mesleğe 1968 yılında Kayseri Ülker Gazetesi’nde muhabir olarak başladı. Yerel ve ulusal çok sayıda gazetede yazı işleri müdürlüğü ve genel yayın yönetmenliği yaptı. 2004-2006 yılları arasında Kayseri Gazeteciler Cemiyeti başkanlığını yürüttü. 2016 yılında Kayseri Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti’ni kurdu ve başkan olarak seçildi. Halen bu görevin yanı sıra Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanlar Kurulu Üyeliği ve İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreterliği görevlerini de sürdürüyor. 2006-2017 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’nde ders verdi. Aynı zamanda üniversitenin basın yayın ve halkla ilişkiler müdürlüğünü de yaptı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen “Aile İçi Eğitim” programlarında eğitmen olarak görev aldı. Meslek hayatı boyunca çok sayıda ödül aldı. Serbest gazeteci olarak çalışmaya ve bazı sivil toplum örgütlerine danışmanlık yapmaya devam ediyor.7

Etiketler:

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi