Mezunlarımızdan Mesajlar

Faruk Bildirici
Faruk Bildirici
Gazeteci

İLEF, benim için düşlerimi gerçekleştiren bir okul. O nedenle de yaşamımda çok ama çok önemli bir durak. Orada yeniden şekillendim, bilgi dağarcığımı orada geliştirdim. Görünüm’ü çıkardığımız günleri unutamam. Gazetecilik yaşamımım ilk röportajlarını, ilk haberlerini orada yazdım. Meslek yaşamım boyunca da İLEF’in gazetecilik öğretisi veren fakülteler içerisindeki özel yerini koruduğunu gördükçe de hep gurur duydum. İLEF’in internet sayfasını bir araştırma sırasında tesadüfen gördüğümde de çok sevindim. Çünkü iyi hazırlanmış bir sayfaydı ve özellikle etik ve medya tarihi konusunda değerli bilgilerle doluydu. Çok yararlandım doğrusu. Kısacası, gazetecilik bir maraton, ben de o maratonda koşucuysam; üzerimde hep İLEF’in forması vardı. Olmaya da devam edecek…

Eylem ATAKAV
Eylem ATAKAV
Öğretim Üyesi,Yazar

1999-2003 yılları arasında ILEF’te Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’de okudum. ILEF’te öğrendim eleştirel düşünmeyi; filmlere, televizyona, medyaya; politik olana, toplumsal cinsiyete eleştirel gözle bakmayı.  Ahmet Taner Kışlalı’nın öğrencisi olduğum için gurur duydum hep. Onun derslerini hayranlıkla dinleyip İLEF’te karar verdim akademisyen olmaya. Türkiye’nin her yerinden gelmiş genç ve enerjik insanlarla çalışmanın; radyoda, kurgu odalarında, fotoğraf laboratuvarında, onlarla birlikte düşünce üretmenin keyfi hatırımda. Oradaki hocalarımdan öğrendiklerim, onların bilgi birikimleri, düşünceleri, konularının uzmanları oluşları ve onlarla eleştirel bir ortamda çalışmanın deneyimi paha biçilmez. Bilgi dolu, düşüncelerle, dostluklarla, asklarla dolu en keyifli dört yıl! Kültürel anlamda, sosyal anlamda, akademik anlamda insani besleyen ve büyüten bir dünya ILEF. Öyle kaldı hatırımda.

Şükrü KÜÇÜKŞAHİN
Şükrü KÜÇÜKŞAHİN
Gazeteci

İtiraf edeyim; SBF’ye yatay geçiş için İLEF’i yeğledim ve 1. sınıfta not ortalamasını tutturarak, 3 fark dersini vermek üzere çalışmaya başladım. O günlerin birinde, 4. Sınıftan ağabeyimiz olan Zülfikar Doğan, beni o anılarımızla dolu kantinin bir köşesinde, fark derslerini çalışırken yakaladı. Yıl 1978; çok güzel bir ufuk çizdi; iletişimin ileriki yıllarda varacağı boyutu, yaygınlığını anlattı. İyi ki de anlatmış, teşekkür ediyorum Zülfikar’a. Sözlerini düşündüm, tarttım ve sınavlardan vazgeçtim. Ne doğru bir karar vermişim! Çünkü şimdi, aşkla bağlı olduğum bir mesleği yapıyorum. İLEF’in, dolayısıyla her biri pırlanta değerinde hocalarımızdan öğrendiklerim katkısı olmasaydı bu aşkı yaşayamazdım. İLEF, daha parlak, daha kaliteli bir eğitim kurumu olma yolunda ilerledikçe bu aşkı yaşayanların sayısının artacağına inanıyorum. Bugünün öğrencisi sevgili genç arkadaşlarıma da, bu okulun kıymetini bilin, derim.

Necla ZARAKOL
Necla ZARAKOL
Gazeteci, İletişim Danışmanlığı

Okulun ikinci mezunlarındanım (1970). Okuduğum dönemde okulu çok sevdim, her gün keyifle gittim, sınıf arkadaşlarım anımsayacaklardır, sabah 8.30’da başlayan dersleri bile hiç kaçırmadım, notlarımı daktilo eder, çoğaltıp gelemeyenlere dağıtırdım. Bu keyfin nedeni, o dönemin en saygın, en nitelikli hocalarından ders alma ayrıcalığıydı. Gerek meslek derslerine gelen hocalara, gerekse teorik dersleri verenlere şükran borcum olduğunu düşünüyorum. Okulu bitirdikten sonra 15 yıl süreyle yaptığım gazetecilik ve sonrasında bugüne kadar getirdiğim iletişim danışmanlığı görevimde öğrencilik yıllarımda bana sağlanan bu ayrıcalığın belirleyici olduğunu düşünüyorum. Böyle bir okulu bitirdiğim için hep gurur duydum.

Özlem Akarsu Çelik
Özlem Akarsu Çelik
Gazeteci

Sevgili arkadaşlar, 1992 yılında henüz Basın Yayın Yüksek Okulu iken tanıştığım İLEF benim için ne mi ifade ediyor?

İLEF’li olmak,

* Ayışığı Açık Hava Sineması’nda yıldızların altında hayallere dalmaktır.

* Atölyelerinde “radyocu, gazeteci, haberci, fotoğrafçı, sinemacı, reklamcı” olmanın tadına varmaktır.

* Cebeci Kampüsü’ndeki Bahar Şenliği’ne gün saymaktır.

* Devletin eline verdiği silaha güvenen herkesin canı istediğinde okula giremeyeceğini bilmekten emin olmak, kendini okulda güvende hissetmektir.

* Okulun, bu duruşu sebebiyle gazeteci görünümlü faşistlerin saldırısına uğradığında bile her türlü dezenformasyona, “haber nedir?”i anlatarak yanıt vereceğini bilmektir.

* Akademilerin kısır kişisel çekişmelere terk edildiği günümüzde, “öğrenciler için ne yapabiliriz?”e kafa yoran hocaların kaldığını bilmenin ferahlığıdır.

* Öğrenci kantinine -aramızdan çok erken ayrılan- ressam arkadaşımız Fatih Urunç’un armağanı olan dev duvar resmini afiş asma vb. gerekçelerle vandalca yok edenlere Fatih’i unutmayarak cevap vermektir.

* Hayallere, emeğe, merak eden insana saygı duymaktır.

Haldun CEZAYİRLİOĞLU
Haldun CEZAYİRLİOĞLU
Yazar, Fotoğraf Sanatçısı

Ben 1975 Öğretmen Okulu çıkışlıyım. O yıl tanınan bir hak ile üniversite sınavlarına girip, kazanarak , taşradan gelip  o günkü nostaljik adıyla BYYO ‘ye katıldım. Öğretmen Okulunda ders kitaplarına, kaynak kitaplarına aşina olduğumuz Emin Özdemir Hocam, ilk dersimize gelip de, karşımıza geçince çok büyük bir şok yaşamıştım. Çok büyük bir sevinç ve gururdu. O yıllarda okul arkadaşlarıma yazdığım mektuplarda bu sevincimi paylaştığım yazılar çok oldu. Diğer en büyük sevincim ise,  gazetelerde yazılarını okuduğumuz Mümtaz Hoca’nın derslerimize girdiği anlardı. O mutluluğu nasıl anlatabilirim ki! Keşke gönderdiğim o mektupları, arkadaşlardan  geri toplayabilsem ! Sevinç ve mutluluklarıma bir kez daha şahit olabilsem.

Ulaşım ve İletişim

 • AŞTİ’den Dikimevi güzergâhına giden ANKARAY’a binip KURTULUŞ durağında inerek Fakültemize ulaşabilirsiniz.
 • Esenboğa Havalimanından HAVAŞ otobüsleri ile AŞTİ durağında inip Dikimevi güzergâhına giden ANKARAY’a geçip KURTULUŞ’ta inerek Fakültemize ulaşabilirsiniz.
 • Esenboğa Havalimanından 442 No’lu belediye otobüsüne binerek KIZILAY’da inip Dikimevi güzergâhına giden ANKARAY’a geçip, KURTULUŞ’ta inerek Fakültemize ulaşabilirsiniz.
 • Esenboğa Havalimanından 442 No’lu Belediye otobüsüne binerek  AŞTİ’de inip Dikimevi güzergâhına giden ANKARAY’a geçip, KURTULUŞ’ta inerek Fakültemize ulaşabilirsiniz.

İLETİŞİM:

Adres: Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Cebeci Yerleşkesi  06590 Cebeci/Ankara /  Türkiye
E-Posta:  ilef@ankara.edu.tr
Telefon: (90 312) 319 77 14
Faks      : (90 312) 362 27 17

Sosyal ve Kültürel İmkanlar

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi, şehrin en merkezi bölgelerinden biri olan Cebeci’dedir. Cebeci; Kızılay, Sıhhiye, Tunalı Hilmi, Bahçelievler gibi Ankara’nın kültür ve sanat faaliyetlerinin yoğunlaştığı bölgelere yakınlığıyla bilinir. Öğrenciler tiyatro, sinema, spor gibi sosyal aktiviteleri dışarıda takip etme şansına sahip olduğu gibi Ankara Üniversitesi bünyesinde de çok çeşitli olanaklardan yararlanma şansına sahiptir. Ankara Üniversitesinde öğrencilerin, üniversitede ders dışında geçirdikleri süreyi en iyi şekilde değerlendirmelerini sağlamak, izleyici olmaktan çok doğrudan katılmalarına katkıda bulunmak, kültürel ve sanatsal değerleri gelecek kuşaklara taşımak amacıyla SKSDB aracılığı ile her öğretim döneminde çeşitli etkinlikler gerçekleştirilir. Bu amaçla Türk sanat müziği, salon dansları, halk dansları, enstrüman (gitar, bağlama, ney, vurmalı çalgılar), diksiyon, drama, tiyatro, beden ve zihin dili, fotoğrafçılık, resim, ebru, minyatür, seramik ve satranç kursları açılır. Eylül ayında belirlenen kursların duyuruları tüm fakülte ve yüksekokullara gönderilir ve öğrencilerin kayıtları alındıktan sonra Kasım ayından itibaren çalışmalara başlanır. Kasım ayında başlayan kurslar, Haziran ayında sona erer. Öğrencilerin çalışmaları, Ankara Üniversitesi Kültür Haftası, Bahar Şenliği, Gençlik Haftası gibi önemli etkinliklerde ve diğer üniversitelerin şenliklerinde sergilenir. Ankara Üniversitesinde değişik müzik dallarında korolar da bulunur ve koro çalışmaları, alanında tanınmış sanatçılar tarafından yürütülür. Hemen her birimde bulunan öğrenci müzik toplulukları üniversite yaşamına canlılık katar.   Üniversitede modern dans, halk dansları, drama gösteri toplulukları bulunmaktadır. Bu topluluklar, yurt içinde ve yurt dışında çeşitli yarışma ve gösterilere katılmaktadır. Pek çok fakültede yürütülen tiyatro çalışmaları sayesinde, her yıl birçok oyun sergilenir. Resim ve fotoğrafçılık gibi sanatın çeşitli dallarında çalışma yapmak ve yeteneklerini geliştirmek isteyen öğrencilere de olanak sağlanır. Ankara Üniversitesi bünyesinde bir Konservatuvar ve Tiyatro bölümü bulunur. Konservatuvar öğretim üyelerinden kurulu Ankara Üniversitesi Solistleri Oda Müziği Topluluğu, yurt içi ve yurt dışı faaliyetleriyle Türkiye’nin sanat hayatına önemli katkı sağlamaktadır. Ayrıca Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi bünyesinde öğrencilerin ilgi alanlarına göre katılabilecekleri 14 öğrenci topluluğu vardır:

 • İlef Sinema Topluluğu
 • Uluslararası Araştırma ve Geliştirme Topluluğu (UARGE)
 • Yaratıcılık ve Sosyal Yenilik Topluluğu (YSYT)
 • Tiyatro Topluluğu
 • Marksist Fikir Topluluğu
 • Alternatif Medya Topluluğu
 • Basın Baykuşları Topluluğu
 • İlef Fotoğraf Topluluğu

Spor

Ankara Üniversitesinde, öğrencilerin bedensel, ruhsal ve zihinsel bakımdan dengeli ve sağlıklı gelişimlerinin yanı sıra sosyalleşmelerine de katkıda bulunmak amacı ile spor faaliyetleri gerçekleştirimektedir. Ankara Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı bir kapalı olimpik yüzme havuzu, beş spor salonu, üç egzersiz salonu ve öğrencilerin yaz aylarında spor yapmaları için Manavgat-ÖRSEM (Öğrenci Rehabilitasyon ve Spor Eğitim Merkezi) tesislerinde Doğa Sporları kampı bulunmaktadır. Ayrıca fakülte ve yüksekokullarda futbol, voleybol ve basketbol sahaları ile tenis kortları da yer alır. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesinin içinde bulunduğu Cebeci Kampüsünde de bu olanakların yanında aletli spor salonu vardır. Her yıl düzenlenen “Ankara Üniversitesi Geleneksel Spor Senliği” yaklaşık 2500 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilmektedir. Atletizm, badminton, basketbol, futbol, güreş, hentbol, masa tenisi, voleybol, tenis ve yüzme dallarında yapılan yarışmalarla, öğrencilerin kaynaşmaları ve dostluklarını pekiştirmeleri sağlanarak Ankara Üniversiteli olma ruhuna, sportif faaliyetlerle de ulaşmak hedeflenmektedir.

Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu

Ankara Üniversitesi Kapalı Yüzme Havuzu, Uluslararası Yüzme Federasyonu (FINA) standartlarına uygun 50 metre boyu, 26 metre eni 2,5 metre sabit derinliği ve 10 kulvarı ile Türkiye’nin en büyük kapalı olimpik yüzme havuzu olma özelliğine sahiptir. Yılın 12 ayında haftanın 7 günü sabah 06.30 akşam 21.20 saatleri arasında hizmet veren tesiste havuz, sauna, egzersiz salonu, spinning, pilates ve step-aerobik stüdyoları, kafeterya ve güneşlenme terası vardır. Egzersiz salonunda koşu bandı, yatay-dikey ve eliptik bisikletler ve kuvvet makineleri yer almaktadır. Ayrıca Ankara Üniversitesi logolu ürünlerin satıldığı bir ürün satış mağazası da mevcuttur. Ankara Üniversitesi Tandoğan yerleşkesinde bisikletler kiralanabilir. Manavgat Çolaklı ve İlgaz’da bulunan tesislerinin kamp kayıtları da Ankara Üniversitesi Olimpik Yüzme Havuzunda açılan ÖRSEM bürosunda yapılabilir. Alanında uzman personelin çalıştığı tesiste Ankara Üniversitesi mensupları ve dışarıdan gelen kullanıcılar için yetişkin ve 6/14 yaş çocuk yüzme kursları, aqua-fit, spining, step- aerobik, yoga, pilates ve streching eğitimi verilmektedir.

Barınma Olanakları

Ankara Üniversitesinin, Ankara içinde altı ve Beypazarı’nda da bir öğrenci evi vardır. Öğrenciler ayrıca Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlardan da yararlanabilirler. Ankara Üniversitesi öğrenci evlerinden yararlanmak isteyen öğrencilerin kalmak istedikleri öğrenci evlerine başvuru tarihleri, akademik takvime göre belirlenir. Öğrenci evlerine kabul edilen öğrencilerin kayıt tarihleri ise www.ankara.edu.tr adresinden duyurulur. Ankara merkezde bulunan Milli Piyango, Cumhuriyet ve Yıldırım Beyazıt Kız öğrenci evleri kız öğrencilere, Vehbi Koç ve Yıldırım Beyazıt Erkek Öğrenci Evi erkek öğrencilere hizmet veriyor. Keçiören Öğrenci Evi A Blokta Yükseköğretim Yasası’nın 35. maddesi kapsamında diğer üniversitelerden gelen araştırma görevlileri ile yüksek lisans ve doktora öğrencilerine, B Blokta ise Afrikalı öğrencilere hizmet verilmektedir. Ankara Üniversitesi Vehbi Koç Erkek Öğrenci Evi’nde başarı düzeylerine göre seçilmiş, çoğunluğu son sınıf öğrencisi olmak üzere 200 kişi barınmaktadır. Bu öğrencilerin yüzde 20’sinden ücret alınmaz. Vehbi Koç Öğrenci Evi’nde tek kişilik ve iki kişilik odalar bulunur. Dışkapı yerleşkesindeki Yıldırım Beyazıt Erkek Öğrenci Evinde yaklaşık 177 öğrenci kalır. Yıldırım Beyazıt Erkek Öğrenci Evinde üç kişilik odalar yer alır. Her iki öğrenci evinde de odalarda televizyon ve buzdolabı bulunur. Ankara Üniversitesinin Cebeci yerleşkesindeki Ankara Üniversitesi Milli Piyango Öğrenci Evinde 328, Dikimevi yerleşkesindeki Cumhuriyet Öğrenci Evinde 172 ve Dışkapı yerleşkesindeki Yıldırım Beyazıt Kız Öğrenci Evinde ise 127 kız öğrenciye barınma olanağı sağlanmaktadır. Bu üç öğrenci evinde de tüm odalarda televizyon, telefon ve buzdolabı, çalışma masaları, giysi dolabı, makyaj bölümleri mevcuttur. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri, yakınlığı nedeniyle Milli Piyango ve Cumhuriyet öğrenci evlerini tercih etmektedirler. İletişim Fakültesinde hazırlık sınıflarının Gölbaşı Yerleşkesinde eğitim görmeleri nedeniyle öğrenciler bir yıl için o bölgede bulunan yurtlardan faydalanabilir. Gölbaşı’nda yurtta kalmayı tercih etmeyen öğrenciler için her semtten Gölbaşı Yerleşkesine servis olanağı sağlanır. Öğrenci evlerinde öğrencilerin barınmaları yanında diğer tüm ihtiyaçlarının giderilmesine özen gösterilmektedir. Milli Piyango, Cumhuriyet, Vehbi Koç, Yıldırım Beyazıt Kız ve Erkek Öğrenci Evi’nde öğrencilerin internete bağlanabilecekleri bilgisayar odaları ve fitness salonları vardır. Tatil dönemlerinde öğrenci evlerinde kalmak isteyen öğrenciler bütünleme, staj ve yaz okulu gibi gerekçelerini fakülte ve yüksekokullarından belgeleyerek öğrenci evlerinde kalabilirler. Öğrencilerin, öğrenci evi kurallarına uymaları gerekmektedir. Web Adresi : http://sks.ankara.edu.tr/ogrencievi/

KREDİ VE YURTLAR KURUMU ANKARA ÖĞRENCİ YURTLARI
ANKARA ÜNİVERSİTESİ’NİN ÖĞRENCİ EVLERİ VE YURTLARI

Burslar

Ankara Üniversitesi, öğrenimine devam edebilmek için ekonomik desteğe gereksinim duyan öğrencilere çeşitli katkılar sağlamaktadır. Ankara Üniversitesine kayıt yaptıran öğrenciler arasından, fakülte ve yüksekokul bünyesindeki burslar komisyonu tarafından belirli kriterlere göre seçilen öğrencilere, kısmi zamanlı çalışma karşılığı katkı, ücretsiz öğle yemeği ve öğrenci evlerinde barınma imkânlarından biri sunulmaktadır. Kısmi zamanlı çalışma karşılığı katkıdan faydalanmak isteyen öğrenciler, Eylül ayı içerisinde www.ankara.edu.tr ve www.sks.ankara.edu.tr web adreslerinde yayınlanarak ayrıntıları açıklanacak olan kısmi zamanlı öğrenci çalıştırma ilanında belirtilen tarih aralıklarında, ilan edilen birimlere başvuruda bulunabilirler. Yukarıda açıklandığı üzere, kısmi zamanlı öğrenci başvuruları Fakülte ve Yüksekokul bünyesindeki burslar komisyonunun belirlediği kriterlere göre değerlendirilir. Değerlendirme aşamasında başka kurumlardan burs alanlar değerlendirme dışı tutulmaktadır. Kısmi zamanlı olarak seçilen öğrenci isimleri, belirtilen işlemleri takip eden tarihlerde Ankara Üniversitesi web sayfasında yayınlanır. Bunun yanı sıra Ankara Üniversitesi, YGS (LYS)’de alanında dereceye giren öğrencilere, kesin kayıt yaptırdığı puan türü üzerinden, dâhil oldukları sıralamaya göre dizüstü bilgisayar, kısmi zamanlı çalışma karşılığı katkı, ücretsiz öğle yemeği, olimpik havuzu ücretsiz kullanım, TÖMER’den yüzde 75 indirimli dil kursu gibi imkânlar da sunmaktadır. 2013-2013 YGS (LYS) alanında, Ankara Üniversitesi Yönetim Kurulu’nun her bir puan türü için belirleyeceği sıralama aralıklarına göre değişiklik gösterebilen katkılarından faydalanmak isteyen öğrenciler ise Eylül ayı içerisinde fakültelerindeki duyuru panolarını takip ederek, kesin kayıt yaptırdıkları puan türü aralığına göre hangi burslardan faydalanabilecekleri konusunda bilgi sahibi olabilir ve burs tercihlerini öğrenci işleri bürosuna bildirebilirler. Ayrıca Ankara Üniversitesi’nde Ankara Üniversiteliler Derneği tarafından kurulan bir Giysi Bankası bulunmaktadır; öğrencilerimiz ihtiyaç duydukları giyim eşyalarını sembolik bedellerle buradan alabilirler. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğrenciler, tüm bu olanaklara ek olarak Ankara İletişimliler Vakfı Mahmut Tali Öngören bursundan da yararlanabilirler.

Araştırma Olanakları

İletişim Fakültesi Kütüphanesinde Fakültemizin eğitim ve öğretim alanı ile ilgili 18.720’nin üzerinde Türkçe ve yabancı dilde kitap, ulusal ve uluslararası süreli yayınlar ve gazete koleksiyonları bulunmaktadır. Birçok bilimsel dergiye abone olan Kütüphanemize, her gün alınan 7 adet Türkçe gazete okuyucu salonunda okuyucunun hizmetine sunulup koleksiyonlarımıza katılmaktadır. Kütüphanemizde çalışmak isteyen kullanıcılar, 34 kişilik bir okuyucu salonundan veya internet erişimli 2 bilgisayardan faydalanabilmektedir. Tüm kitapların katalog bilgileri internet üzerinden sorgulanabilmekte ve Elektronik Kütüphaneden e-Dergilere ulaşıp makale taraması da yapılabilmektedir. Tamamen bilgisayar ortamında faaliyetlerini sürdüren kütüphanemizde görevli personelimizin yanı sıra istekli öğrencilerimiz de yarı-zamanlı olarak kütüphane hizmetlerine katkıda bulunmaktadırlar. İletişim Fakültesinin de içinde bulunduğu Cebeci Yerleşkesinde, tüm öğrenci ve akademik personelin ortak kullanımına açık olan, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve Eğitim Bilimleri Fakültesinin kütüphaneleri bulunmaktadır. Öğrencilerimiz bu kütüphanelerden öğrenci kimlik kartları aracılığıyla yararlanabilirler. Aynı şekilde Ankara Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı internet kaynakları, veri tabanları gibi zengin araştırma olanakları sunmaktadır. Ayrıntılı bilgi ve kullanım koşullarına sayfamızın en altında bulunan ilgili linklerden ulaşılabilir. Üniversitenin sunduğu olanakların yanı sıra şehrimizde bulunan Türkiye’nin en zengin yazılı kaynaklarına sahip olan Milli Kütüphane de, üye olma koşuluyla öğrencilere kaynak erişimi ve kütüphane bünyesindeki çalışma salonlarından yararlanma hakkı sunmaktadır.

Bağlantılar

Ankara Üniversitesi Kütüphaneleri Katalog Taraması

Ankara Üniversitesi E-kütüphane

Ankara Üniversitesi Kütüphaneleri Yönetmeliği

http://kutuphane.ankara.edu.tr/

http://www.mkutup.gov.tr/

Dış İlişkiler ve Yurtdışı Olanakları

Sınırların yavaş yavaş ortadan kalktığı, dünyanın küresel bir köye dönüştüğü günümüzde, uluslararası ilişkiler, farklı ülkelerdeki üniversitelerle iş birliği yapma alanında da önem kazanmış, üniversitelerarası etkileşim ve hareketlilik üniversitenin temel gereksinimleri arasındaki yerini almıştır. Giderek belirli ülkelerin tekelinden kurtulan bilgi, daha çok paylaşıldıkça, uluslararasılaşma sürecinin hızlanmasına da katkıda bulunmaktadır. Son yıllarda bölgesinde ve dünyada akademik etkinliğini arttıran Türkiye, özellikle bölge ülkeler tarafından cazip bir eğitim merkezi halini almıştır. Bu süreçte Ankara Üniversitesi de, uluslararasılaşma sürecinde yurt dışındaki üniversitelerle ortaklaşa çok dereceli programlar oluşturmayı, üniversitenin her biriminde uluslararasılaşmış ve çağdaş bir yaşam alanı hazırlamayı ve üniversite birimlerine destek olmayı amaç edinmiştir Ankara Üniversitesi Ankara Üniversitesi dış ilişkilerinin en önemli boyutunu, yabancı üniversitelerle imzalanan Akademik İş Birliği Protokollerine dayalı ikili ilişkiler oluşturmaktadır. 50’den fazla ülkeden, 100′ün üzerinde üniversite ile imzalanmış olan akademik ve kültürel iş birliği protokolleri kapsamında öğrenci değişimleri yapılmaktadır. Protokollere dayalı olarak yürütlen ortak araştırma projelerinin yanı sıra, öğretim üyesi, öğrenci ve materyal değişimi programları uygulanmaktadır. Değişim programları için gerekli koşulları yerine getiren Ankara Üniversiteli öğrenciler, protokol imzalanan ülkelere bir ay, bir yarıyıl ya da bir akademik yıl süresince değişim öğrencisi statüsü kazanarak gidebilmektedir. Ankara Üniversitesi, Genişletilmiş Erasmus Üniversite Beyannamesine sahip bir yükseköğretim kurumu olarak Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları kapsamında yer alan Hayatboyu Öğrenme/Erasmus Programına katılma hakkına sahiptir. Öğrenciler program kapsamında, AB üyesi ülkelerden ikili anlaşma yapılmış olan yükseköğretim kurumları arasında gerçekleştirilecek öğrenim hareketliliklerine ve yine yükseköğretim kurumları ya da işletmelerle gerçekleştirilebilecek staj faaliyetlerine katılabilir. AB üyesi ülkelerden çok sayıda üniversitenin farklı bölümleri ile ikili işbirliği anlaşmaları imzalanmıştır. Bu anlaşmalar kapsamında öğrenciler, bir veya iki yarı yıl boyunca öğrenimlerine anlaşmalı üniversitelerde devam etme ve yurt dışında gerçekleştirdikleri akademik faaliyetleri Ankara Üniversitesi’ne transfer etme fırsatına da sahiptirler. Karşı üniversitelerden gelen öğrencilerin öğrenimlerini Ankara Üniversitesi’nde sürdürme olanağı da mevcuttur. Ankara Üniversitesi Türkiye’de Erasmus hareketliliklerini en yoğun gerçekleştiren ve olanaklarını her geçen yıl artıran üniversitelerin başındadır.  Erasmus programlarının öneminin bilinciyle hareket eden Ankara Üniversitesi, Erasmus Sözleşmesi yapılan üniversitelerin sayılarının sürekli artması için de çaba göstermektedir. Bu konuda bilgi ve destek almak için AB Eğitim Programları ve Erasmus Koordinatörlüğü’ne başvurulabilir. Ankara Üniversitesi, öğrenci değişiminin AB ülkeleri ile sınırlanmasının önemli bir eksiklik olduğu düşüncesiyle Mevlana Değişim Programı kapsamında AB ülkeleri dışında, diğer ülkelerle de ikili protokollere imza atarak çeşitli programların açılmasına olanak yaratmaktadır. Öğrenciler ve öğretim elemanları Japonya’dan Bosna-Hersek’e; Gürcistan’dan Arnavutluk’a çok geniş bir coğrafyada yapılan ikili protokollerle birçok ülkeye gidebilmekte, protokollere hızla yenileri eklenmektedir. Mevlana Değişim Programı ile Türkiye’den farklı bir ülkede eğitim alma fırsatını yakalayan Mevlana öğrencilerinin, Erasmus’ta olduğu gibi, uluslararası alanda kendilerini ifade etmede çok yönlü, analitik ve karşılaştırmalı bakış açısına sahip olmaları amaçlanır. Program kapsamında yurt dışına gidecek öğrenciler, edinecekleri akademik deneyimin yanı sıra, gittikleri ülkenin kültürünü yerinde tanıma olanağı bulurlar. Yeni arkadaşlar edinen, yabancı dil seviyesini geliştiren öğrenciler; akademik hayatlarının bir bölümünü yurt dışında geçirerek edindikleri tecrübe sayesinde kariyer planlarına ulaşma süreçlerinde de önemli bir avantaj elde ederler. Rektörlük bünyesinde bulunan Uluslararası Öğrenci Koordinatörlüğü, yurt dışına gitmek isteyen ve yurt dışından gelen öğrencilere gerekli bilgilendirme ve desteği sağlamaktadır. Ayrıca Ankara Üniversitesi’nde lisans ve lisansüstü öğrenim görmek üzere gelen yabancı uyruklu öğrencilere yol göstermek ve yardımcı olma işlevi de bu koordinatörlük tarafından yürütülmektedir. Ankara Üniversitesi öğrencileri IAESTE ve IASEC kanalı ile yurt dışında staj yapabilme olanağına da sahiptir. Ankara Üniversitesi, Bologna sürecinin öngördüğü hedefleri kabul etmiştir. Çeşitlilik ve birlik arasında bir denge kurulabilmesi, Türkiye’nin de Avrupa Yükseköğretim Alanı içerisinde yer alması ve öğrencilerin Avrupa’da kolayca dolaşabilmesi için gerekli çalışmalar sürdürülmektedir. Tüm bunlara ek olarak Ankara Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde yer alan Dış İlişkiler ve Uluslararasılaşma Koordinatörlüğü, rektörlük makamının yurt dışıyla ve Türkiye’de bulunan yabancı misyonlarla ilişkilerini yürütmekle görevlidir. Ayrıca yurt içinde çalışan Dışişleri Bakanlığı, Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi uluslararasılaşma konusunda önemli faaliyetleri olan kurumlarla da ilişkiler, bu koordinatörlük tarafından sürdürülmektedir. Dış İlişkiler ve Uluslararasılaşma Koordinatörlüğü aracılığıyla her geçen gün daha da gelişen dış ilişkiler ve uluslararasılaşma, üniversitenin bütün birimlerine yansıtılmaya çalışılmaktadır. Akademik kurumlardan, uluslararası örgütlere; elçiliklerden, uluslararası şirketlere kadar birçok muhatabı olan koordinatörlük, uluslararası protokoller, üniversitenin tanınırlığını sağlayan projeler, uluslararası kültür sanat faaliyetleri, eğitsel faaliyetler, çift diploma programları ve yabancı dillerde uluslararası programlar gibi alanlarda çalışmalarını sürdürmektedir. Dış İlişkiler ve Uluslararasılaşma Koordinatörlüğü; kozmopolit bir üniversite olabilmek, dünyada olan biten gelişmeleri izlemek yerine bu gelişmelere uyumlu bir üniversite yaratabilmek ve gerçek dünya vatandaşları yetiştirebilmek amacıyla çalışmalarına devam etmektedir.

Yerleşkeler

Ankara Üniversitesi, 23 değişik yerleşkede faaliyetlerini sürdürmektedir. Ankara dışında Beypazarı, Elmadağ, Kalecik, Haymana, Nallıhan ve Gölbaşı ilçelerinde de yerleşkeleri bulunmaktadır. Ayrıca Veteriner Fakültesinin Kazan’da, Ziraat Fakültesi’nin Haymana ve Ayaş’ta araştırma ve uygulama çiftlikleri, Kalecik’te bağcılık araştırma ve uygulama istasyonu, Eskişehir Çifteler’de tatlı su balıkçılığı araştırma ve uygulama istasyonu, Gemlik’te zeytincilik araştırma ve uygulama istasyonu mevcuttur. Bunların dışında Ilgaz Dağı Kayak Merkezinde; Antalya/Manavgat-Çolaklı Mevkii’nde, Gölbaşı ve Elmadağ’da eğitim ve spor tesislerinin yanında sosyal tesisler de vardır.

TÖMER

Bugüne kadar 135 uyruktan yaklaşık 250 bin kişiye Türkçe öğretmiş olan TÖMER, Türkçe’nin yanı sıra İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Arapça, Japonca, Macarca, Çağdaş Yunanca, Hollandaca, Bulgarca, Çince, Korece, Lehçe, Latince, Hintçe, Urduca, Boşnakça, Portekizce, Farsça, Avrasya Türkçeleri ve Osmanlıca kursları düzenlemekte ve bu kurslarda yılda 55 bini aşan öğrenciye eğitim vermekte. TÖMER şu an Ankara (Merkez, Kızılay ve Yenişehir), İstanbul (Taksim ve Kadıköy), İzmir, Antalya, Alanya, Bursa, Samsun ve Trabzon’da toplam 11 şubesiyle hizmet veriyor. TÖMER’de dil kursları yılın 12 ayı devam ediyor. Özel Amaçlı Yabancı Dil Kursları, YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı), TOEFL, DALF, DELF, DELE, Hazırlık Atlama Kursları, Çeviri Kursları, İş İngilizcesi ve Konuşma Kursları eğitimi veriliyor. Özel amaçlı Türkçe Kursları kapsamında doğru ve etkili konuşmak için Diksiyon ve Hitabet, Hızlı Okuma ve Yaratıcı Yazarlık kursları açılıyor. TÖMER’in sınıflarında öğrencilerin birbirlerini ve öğretmenlerini rahatça görebilmelerine ve iletişim kurabilmelerine olanak tanıyan “U” masa düzeni ve DVD sistemi bulunuyor. Şubelerinde kütüphane, video-DVD kulübü ve okuma salonları bulunan TÖMER’de kursiyerlere interneti ücretsiz kullanma olanağı da sunuluyor Yabancılara Türkçe öğretimi alanında öncü ve önde olan TÖMER, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Avrupa Konseyi’nden Avrupa Dil Pasaportu verme yetkisini alan ilk dil merkezi olma özelliğini taşıyor. TÖMER ayrıca 2006 yılında da Ulusal Ajans tarafından verilen Uzaktan Türkçe Sınavı (UTS) projesi ile Avrupa Dil Etiketi Ödülü almaya hak kazandı ve Haziran 2010′dan itibaren TOEFL sınav merkezi oldu.

Adres: Ankara Üniversitesi Gölbaşı Yerleşkesi, H Blok Bahçelievler Mahallesi-Gölbaşı-Ankara

Tel: +90 (312) 600 01 00 (9 hat) • +90 (312) 600 01 28

Faks: +90 (312) 600 01 30 www.tomer.ankara.edu.tr

E-posta: webadmin@tomer.ankara.edu.tr

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi