İletişim

Erasmus Ofis e-posta: ileferasmus@ankara.edu.tr

_____________________

Erasmus Koordinatörü:

Dr. Zafer Kıyan

zafkiyan@gmail.com

 

Erasmus Koordinatör (yardımcısı):

Dr. Ergin Şafak Dikmen

sdikmen@ankara.edu.tr

_____________________

Bölüm Koordinatörleri:

Gazetecilik:

Dr. Zafer Kıyan

zafkiyan@gmail.com

 

Halkla İlişkiler ve Tanıtım:

Beris Artan

bartan@ankara.edu.tr

 

Radio, Televizyon ve Sinema:

Evrim Yörük

eyoruk@media.ankara.edu.tr

Öğrenci Yol Haritası

1

Gideceğiniz üniversitenin web sitesini ayrıntılı olarak inceleyin. ECTS Bilgi Paketleriniokuyun. Akademik takvim, dersler, barınma olanakları, son başvuru tarihleri, istenen belgeler, dil yeterlilikleriv.s hakkında bilgi edinin.

2

Gideceğiniz üniversitenin Başvuru Formunu (Student Application Form) ve varsa barınma başvuru formunu (Accommodation Application Form) kendi ağ sitelerinden ya da karşı üniversitenin Erasmus Ofisinden temin edin. Doldurduktan sonra birim koordinatörünüz aracılığı ile karşı tarafa gönderin. Başvuru formuna İngilizce transkriptlerinizi eklemeyi unutmayın

3

Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement) Formunu –üç nüsha olarak– doldurun. Bu form Erasmus bölüm koordinatörünüz ile birlikte doldurulacaktır. Burada en önemli iş ders seçimi olacaktır. Formu önce siz sonra bölüm koordinatörünüz imzalayacaktır. Kurum koordinatörümüz tarafından da imzalanan form, onaylanmak üzere karşı üniversiteye sizin tarafınızdan gönderilecektir. Dikkat! Öğrenim Anlaşmanız karşı kurumdan onaylanıp, orijinal olarak beş imzayı içerecek şekilde birimimize ulaştırılmadan hibeniz yatırılamaz!

4

Karşı üniversite tarafından bir dil yeterlilik belgesi (TOEFL, KPDS, TÖMER vs.) talep ediliyorsa başvuru evrakınıza bu belgeyi de ekleyin.

5

Başvuru yaptığınız üniversiteden adınıza düzenlenmiş olarak bir davet / kabul mektubu (Invitation / Acceptance Letter) gelecektir  (Size, Koordinatörünüze veya AB Ofisine). Bu belge vize almanız için mutlaka gereklidir. Davet mektubunun bir örneğini AB Ofisine teslim edin.

6

Bu arada pasaport işlemlerinigecikmeden başlatın. En az bir yıllık pasaport için başvurun. Pasaport harcı muaf belgesi , Lisans öğrencileri için Öğrenci İşleri Daire Başkanlığından, Lisansüstü öğrencileri içinse bağlı bulundukları enstitülerden verilecektir.Bu yazıyı teslim aldıktan sonra Vergi Dairesi Başkanlığı’na giderek başvuru yapınız. Vergi Dairesi Başkanlığı’ndan alacağınız yazı ile Pasaport şubeye başvurarak pasaportunuzu alınız.

7

Gideceğiniz ülkenin vize başvuru şartlarını öğrenin ve sizin sorumluluğunuzda olan belgeleri hazırlamaya başlayın. (Bazı ülkelerin vize uygulamalarına ilişkin açıklama, internet sitemizde mevcuttur)

8

Adınıza düzenlenmiş ve “ilgili Makama” İngilizce olarak yazılmış Erasmus statünüzü ve hak kazandığınız hibeyi belirten bir mektup size AB Ofisi tarafından verilecektir.

9

Seyahat/  Sağlık sigortanızıyurt dışında bulunacağınız dönemi kapsayacak şekilde yaptırınız. Bu sigorta hem çoğu üniversitelerin Erasmus başvurusunda hem de vize başvurusunda istenmektedir.
10

 

Gideceğiniz üniversiteden kabul belgeniz geldiğinde hemen vize için ilgili elçiliğe başvurun.

11

Ziraat Bankasının herhangi bir şubesinde vadesiz Avroaçtırın. Hesap cüzdanının bir fotokopisini AB Ofisine bırakın. (Hesabı bir “ortak hesap” olarak açtırmanız ve hesap sahibi olarak ilk önce kendi adınızı yazdırmanız işlemlerinizi kolaylaştıracaktır)

12

Ulusal Ajans tarafından istenen Erasmus Öğrenci Değişimi Sözleşmesini, Bilgi Formunu doldurup imzalayarak AB Ofisine teslim edin.

13

Yurt dışına çıkmadan önce (veya sonra) Ankara Üniversitesi ‘ne öğrenci katkı payını (harç) ödemeniz ve kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Siz burada yokken kayıt ve banka işlemlerinizin yürütülmesi için gerekli düzenlemeleri yapın.

14

Vizenizi aldıktan sonra Erasmus Öğrenci Beyannamenizi almak, son kontrolleri yapmak için gitmeden önce mutlaka Erasmus ofisine uğrayın.

15

Erasmus döneminizi geçireceğiniz üniversiteye ulaştığınızda oranın Erasmus ofisinden, boş haliyle internet sitemizde yer alan Confirmation of Arrival formunu doldurmalarını ve bize ulaştırmalarını temin edin ya da kendiniz ulaştırın.  Gittiğiniz üniversiteden ayrılırken bu belgenin  Confirmation of Departure kısmı onaylatılacaktır.

16

Erasmus döneminizi geçireceğiniz üniversiteye ulaştıktan sonra öğrenim anlaşmanızda belirtilmiş olan ders listesinde herhangi bir değişiklik yapılacaksa, en geç bir ay içerisinde mutlak suretle Ankara Üniversitesindeki bölüm koordinatörünüzle irtibata geçin ve Change to Orginal Learning Agreement sayfasının –üç nüsha olarak- doldurup siz ve oradaki yetkililer tarafından imzalanıp onaylandıktan sonra bize ulaştırılmasını temin edin. Değişiklik formunuz, bağlı olduğunuz akademik birim koordinatörü ve kurum koordinatörümüzce onaylandıktan sonra geçerlilik kazanacaktır.

17

Erasmus döneminiz sona erdiğinde gittiğiniz okul / üniversite tarafından size verilmesi gereken şu belgeleri mutlaka alın:

Eğer Transkriptiniz döndükten sonra gönderilecekse bile Katılım Setifikası’nı mutlaka onaylatarak alınız.

18

Döndükten sonra Erasmus Öğrenci Nihai Rapor Formunu doldurun ve 30 gün içinde diğer dönüş belgeleriyle (Katılım Sertifikası, Transkript, Confirmation of A/D, pasaport fotokopisi) birlikte AB Ofisine teslim edin. (Bu belgelerin birer örneklerini Fakültenize/ Yüksekokulunuza/ Enstitünüze sunarak, derslerinizin tanınması için başvurunuz)Bu belgeler tamamlanmadıkça geri kalan ödemenizin yapılması ve ders saydırılmaları dâhil dönüş işlemlerinin tamamlanması mümkün değildir.

Vize İşlemleri

Değerli öğrencilerimiz. Erasmus Öğrenim Hareketliliği kapsamında öğrencilerimizin sıklıkla ziyaret ettiği ülkelere ilişkin vize işlemleri hakkındaki bilgiler aşağıda sunulmuştur. Bununla birlikte, güncel uygulamalar ve daha ayrıntılı bilgiler için ilgili ülkenin ülkemizdeki dış temsilciliğinden doğrudan bilgi almanız önerilir.

Türkiye’ye Vize Uygulayan Avrupa Ülkeleri Umuma mahsus pasaport hamillerine:

Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa,  G.K.R.Y.,  İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda,  Letonya, Lüksemburg, Macaristan, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya,  Slovak Cumhuriyeti, Slovenya,  Yunanistan.

 Resmi (diplomatik, hususi ve hizmet) pasaport hamillerine:

Bulgaristan (sadece hususi ve hizmet pasaportu hamilleri vizeye tabidir),  Estonya (sadece hususi ve hizmet pasaportu hamilleri vizeye tabidir) İngiltere, İrlanda, İspanya (sadece hususi pasaport hamilleri vizeye tabidir), Malta,  Portekiz (sadece hususi ve hizmet pasaport hamilleri vizeye tabidir) , Yunanistan (hususi pasaport hamilleri vizeye tâbidir).

NOT: İngiltere, ABD, Almanya, Avustralya, Yunanistan, havaalanlarından transit geçişlerde de (havaalanından çıkılmasa dahi) vize istemektedir.

Vize uygulamalarında gözlenen sürekli değişim nedeniyle, seyahat öncesinde ilgili ülkenin büyükelçiliği ile temas kurulması tavsiye olunur.

 

Öğrenim Hareketliliği

Erasmus Öğrenim Hareketliliği ile ilgili bilgi almak için aşağıdaki kategorilere tıklayabilirsiniz.

 

Staj Hareketliliği

Erasmus Staj Hareketliliği hakkında bilgi almak için aşağıdaki kategorilere tıklayabilirsiniz.

 

Personel Hareketliliği

Personel Hareketliliği: Yükseköğretim kurumlarının akademik personelinin veya işletmelerde görevli bir personelin yurtdışındaki bir yükseköğretim kurumunda ders vermesine veya yükseköğretim kurumlarının akademik ve idari tüm personelinin yurtdışında bir kuruluşta mesleki gelişimlerine yönelik bir kursa/eğitime katılmaları (konferanslar hariç) ya da işbaşı eğitimi/izleme yapmaları.

Ders vermeye/Eğitim almaya yönelik personel hareketliliğinde; seyahat süreleri hariç 2 günden 2 aya kadar olabilir. Her durumda, ders vermeye yönelik bir faaliyet haftalık ya da daha kısa süreli kalışlarda en az 8 saatlik bir ders veme faaliyeti içermelidir.


Katılımcı Kuruluşların Görevleri Nelerdir?


Hareketlilik projesinde yer alan katılımcı kuruluşlar şu rol ve görevleri üstlenirler:


Gönderen kuruluş: Öğrenci ve personelin seçimi ve yurt dışına gönderilmesinden sorumludur. Bu görev hibe ödemeleri, hareketlilik dönemine hazırlık, izleme ve tanımayı da içermektedir.


Ev sahibi kuruluş: Yurt dışından gelen öğrenci/personeli kabul etmek, onlara eğitim/staj veya faaliyet programı önermekle yükümlüdür.

Daha fazla bilgi için http://www.erasmus.ankara.edu.tr/ sayfasını ziyaret ediniz

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi