25 Şubat 2015

6.Uluslararası ve İletişim Konferansı’nın ön konferansı olarak düzenlenecek bir etkinlik ile özgür yazılım hareketinin öncüsü Dr. Richard Stallman, 2 Mart 2015 Pazartesi günü İlef’te olacak.

Sabancı Üniversitesi MBA Club ve Korsan Parti’nin davetlisi olarak İstanbul’da iki ayrı konferans verecek olan Stallman, Ankara’da da İLEF’te özgür yazılımın neden önemli olduğunu anlatacak.

Yazılımın metalaştırılmasına ve sayısal gözetime karşı mücadele eden Stallman, 1984 yılında istenilen şekilde değiştirilebilen, kopyalanabilen ve dağıtılabilen bir işletim sistemi olarak GNU’yu geliştirmeye başladı. GNU işletim sistemine Linux’un eklenmiş hali olan GNU/Linux sistemi bugün milyarlarca bilgisayar üzerinde kullanılmaktadır. Özgür açık kaynak kodlu yazılımın, ticari yazılımların gözetleme ve metalaştırma biçimleri karşısında en önemli alternatif ve direniş pratiği olduğu günümüz dünyasında Stallman, 2 Mart 2015 günü saat 19:00’da Ahmet Taner Kışlalı Sanatevi’nde “Özgür Yazılım ve Özgürlüğünüz” başlıklı bir konferans verecek. Stallman’ın konuşması simültane olarak Türkçe’ye çevrilecek.

 

Etiketler:

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi